Hejt Talks – porozmawiajmy o hejcie

gru 07, 2022

10 grudnia w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się wydarzenie Hejt Talks zorganizowane Polską Akcję Humanitarną, które wspieramy komunikacyjnie i produkcyjnie. Usiądziemy przy wspólnym stole razem z aktywistami oraz aktywistkami, by porozmawiać o tym, jak reagować na hejt i radzić sobie z nim na co dzień.

Punktem wyjścia do rozpoczęcia dyskusji o mowie nienawiści była refleksja na temat wielowymiarowości zjawiska hejtu w naszym życiu. Wydaje się, że jest ono najbardziej widoczne, gdy dotyka różnych mniejszości: narodowej, religijnej, kulturowej czy seksualnej. Jego ofiarą może paść jednak każdy, jeśli spojrzeć na różnorodność jak na zapalnik. 

Hejt Talks odbędzie się już 10 grudnia w godz. 11:00-17:00 w Nowym Teatrze w Warszawie oraz równocześnie na platformie online. Nieagencja wspiera promocję eventu i koordynuje produkcję. Patronem medialnym wydarzenia oraz jednym z rozmówców jest Ivan Davydenko, autor podcastu “Jak zostać Ukraińcem” ze stajni NEWHOMERS.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali aktywiści i aktywistki, reprezentanci i reprezentantki mniejszości, psychologowie i psycholożki. W czasie rozmów prowadzonych przez Ewę Kaletę będą szukać sposobów radzenia sobie z hejtem i reagowaniem na niego na co dzień, zarówno w Internecie, jak i poza nim.  Wydarzenie zostało podzielone na 6 bloków tematycznych:

CIAŁO: Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas (Vingardium Grubiosa)

KOLOR SKÓRY: Wiktor Bagiński 

NARODOWOŚĆ / DOM: Natalia Panchenko, Ivan Davydenko 

SEKSUALNOŚĆ: Kacper Potępski, Dominika Olejnik (Stewunia), Małgorzata Iwanek

SZKOŁA/EDUKACJA: Barbara Jędrusiak, Przemek Staroń, Łukasz Bartosik (PAH) 

KOBIECOŚĆ: Natalia Fiedorczuk 

W trakcie Hejt Talks odbędzie się także rozmowa Alicji Ryś z PAH z fotografką Agatą Grzybowską na temat dokumentacji fotograficznej i filmowej codzienności osób żyjących w kryzysach humanitarnych.

Jako organizacja niosąca pomoc humanitarną, cały czas spotykamy się z mową nienawiści i nieustannie staramy się jej przeciwdziałać. Edukujemy, współpracujemy, wyjaśniamy. Od 30 lat przybliżamy realia życia ludzi w krajach pogrążonych w kryzysach humanitarnych. Liczymy, że ta świadomość znajdzie swoje odzwierciedlenie w języku, jakiego używają. W czasie Hejt Talks spojrzymy na hejt szerzej i zastanowimy się, co robić, by świat był bezpieczniejszym i przyjaźniejszym miejscem. Zarówno dla nas samych jak i dla osób, których głosu na co dzień nie słyszymy – mówi Alicja Ryś z Polskiej Akcji Humanitarnej. 

Na wydarzenie stacjonarne obowiązuje uprzednia rejestracja: https://pah.org.pl/hejttalks. Aby obejrzeć dyskusje online, wystarczy wejść na tę samą stronę w dniu wydarzenia.

Wszystkie rozmowy w ramach Hejt Talks zostaną nagrane w formie podcastu, a w styczniu 2023 roku na stronie internetowej projektu pojawią się uzupełniające kursy online zbudowane wokół poczucia bezpieczeństwa w Internecie.